Skocz do zawartości

WinXP 32bit, nowa pamięć ram nie paca


MagnusArias

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem niedawno nową pamięć do mojego blaszaka, mianowicie A-Data 4Gb DDR3 1333MHz CL9. Poprzednio miałem również A-Data, lecz 2Gb, te same parametry. Od razu mówię, że wiem, że WinXP 32bit nie będzie używał pełnych 4Gb, tylko 3,25Gb i tłuamczyć mi tego nie musicie. Sprawa jest inna. Podczas bootowania wyskakuje mi błąd "CMOS Checksum Bad". Jeśli pominę ten błąd, to ładuje mi system na domyślnych ustawieniach BIOSu, lecz pojawia się czarny ekran zamiast "Zapraszamy". Dźwięk jest, wszystko jest aktywne, odbiera komunikaty we/wy. Jedynie czarny ekran widzę. Na starej, 2Gb pamięci śmigało pięknie. Czytałem, że w pliku boot.ini dodać na końcu /pae, lecz nic to nie dało. Zmiana ustawień w BIOSie jest niemożliwa, gdyż:

Jeśli zmienię ustawienia z BIOSie i je zapiszę (F10), to komputer się restartuje i pojawia się błąd co poprzednio. Do wyboru opcja zmienić ustawienia i kontynuować na domyślnych. Jeśli wejdę w zmianę ustawień to wracam na początek i mogę tak w nieskończoność się bawić.

Druga sprawa, to że przy kupowaniu jednostki (jakieś 3-4 lata temu) miałem również problem z pamięciami RAM. Różne firmy nie działały (wypróbowałem chyba 6 kart), poza A-Data. Raz miałem krzaczki na ekranie, raz brak ekranu (jak teraz), raz w ogóle się nie uruchamiał system.

Próbowałem różnych ustawień: sama karta 4Gb, dwie razem, dwie razem w odwrotnej kolejności.

Płyta to MSI 790GX-G65 z zainstalowanymi wszystkimi sterownikami i najnowszymi wersjami.

 

Jakieś pomysły Panowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...