Skocz do zawartości

gunarkill

Użytkownicy
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O gunarkill

 • Tytuł
  Chicken
 1. First temat. Strony z synonimami były wybrane tylko po to żeby udowodnić że jakaś część społeczeństwa używa tak tego słowa, może ta głupsza ale jednak. Moim zamiarem cały czas jest użycie friction żeby obiekt wyhamował, z tym kodem który podałeś obiekt za każdym razem kiedy player się poruszy odłamki zaczną się poruszać. poradziłem sobie z tym że zmieniam friction poprawnie, mam problem z tym że kiedy player.speed>0 ta akcja stale jest odpalana i odłamki nigdy się nie zatrzymają. Mam już prawie rozwiązanie jedynie potrzebuje informację jak zrobić taki myk, jeżeli np. speed=1 a friction=0.1 to po jednym kroku speed=0.9 jak zrobię sobie var spd=speed otrzymam dokładnie taką wartość z pomiaru, powiedzcie mi proszę jak mam uchwycić wartość z spd w tym wypadku spd=0.9 podzielić ją na 3 żeby otrzymać spd=0.3 bo jeżeli zrobie spd/3 ona stale będzie dzielona, czyli chce mieć wartość z danego kroku podzieloną na 3
 2. Ok więc żeby zamknąć pierwszy temat, jeżeli jesteś w błędzie to ty jesteś taką fascynującą osobą (a to jest ciekawy paradoks) to że kilku ludzi nie używa jakiegoś słowa nie znaczy że nie istnieje, jestem starym prykiem który słyszał użycie tego słowa a nie mam 100lat http://www.synonimiczny.pl/slownik-synonimow/ta/tarcie http://www.jezykowce.pl/synonim/slownik-wy...nacznych/tarcie http://synonim.net/synonim/tarcie najlepsze na koniec http://sjp.pwn.pl/sjp/ruchy-frykcyjne;2517992.html i tak owszem, wiem iż trudno uwierzyć że te egzotyczne słowo może znaczyć tarcie, ale jeżeli nie tylko ja tak piszę znaczy że jeszcze te słowo żyję i jednak nie jest to takie błędne. Ważniejsza sprawa, w kodzie którym podałeś nie będzie działać friction, obiekty nigdy się nie zatrzymają bo stale nadajemy prędkość. Dodatkowo jeżeli zwalniasz czas friction musi być też mniejsze bo inaczej obiekt za szybko się zatrzyma. W zwolnionym tempie czy też normalnym obiekt ma zatrzymać się w tej samej odległości.
 3. Ok jak już widzę pierwszy temat stał się ważniejszy :) Przykro mi stwierdzić i teraz będzie ogólny szok że nawet słownik w internecie może się mylić, frykcja (łac. frictio - tarcie, wcieranie) ale wiem to wielkie zaskoczenie że frykcja znaczy friction i też tarcie. A jeżeli o GMLu mówimy, to chodzi dokładnie o Friction co już w moim kodzie działa poprawnie, chcę teraz tylko uzyskać 1/3 wartości prędkości obiektu po pomiarze. jak wpisuje np speed=spd/3 to wtedy jest ona stale dzielona a jak chce mieć zapamiętane dwie wartości czyli speed=3 jeżeli się będę poruszał będzie to 1/3 prędkości czyli speed=1, dodatkowo występuje Friction dlatego muszę robić pomiar i wtedy chcę dzielić tą wartość i też chcę wracać do tej drugiej mógłbym chyba użyć mnożenia, czyli * 3
 4. Po pierwsze chciałem wyjaśnić że słowo frykcja niestety istnieje więc będę go używał i ma tu jak najlepsze zastosowanie, bo jest to język programowania a nie fizyka. Oczywiście musiałem teraz dodać specjalnie moją zmienną frykcję, po to że nawet jak ktoś się z tym nie zgadza będzie musiał operować moją wartością "frykcja" :) Dobra wiem już czego dokładnie potrzebuje, zrobiłem sobie obiekt sys w którym trzymam wszystkie wartości, frykcja zmienia się tam kiedy player się porusza to działa teraz poprawnie. jedynie tego czego potrzeba to żebym otrzymywał wartość spd/3 niestety jak to tak wpisuje to wartość jest stale dzielona, a ja potrzebuje 1/3 wartości prędkości po pomiarze. znaki ??? to oczywiście mój brak kompetencji bo nie wiem jak to uzyskać. var spd=speed friction=sys.frykcja if force=1 {speed=sys.speedo force=0} if player.speed>0 {speed=???}
 5. Tak przyznaje się, źle to wszystko wytłumaczyłem. Ogólnie pisałem już 30 wersji tego kodu a ten był tylko poglądowy czyli o co chodzi w skrócie. Mam obiekt player (czyli główna postać gry) ona porusza się normalnie, kiedy to robi inne obiekty zwalniają (imitacja szybkiego bieganie), póki obiekty się cały czas poruszają zmiana prędkości nie jest problemem. Problemem jest kiedy np. coś wybucha i chce żeby odłamki się zatrzymywały, ale jeżeli postać biegnie frykcja będzie inna, niż kiedy czas płynie normalnie. Kod jest wpisany w odłamki if force=1 {speed=3; friction=0.3 force=0} //nadanie prędkości i odpowiedniej frykcji var spd=speed //ma służyć do pomiaru prędkości żeby potem przenieść tą wartość if player.speed>0 {speed=1 friction=0.1} if player.speed=0 {speed=(spd)*3; friction=0.3} Nie ważne jak to pozmieniam, mam problem żeby obiekt (odłamek) miał zmienną prędkość i frykcje w zależności czy porusza się w zwolnionym tempie czy normalnie, na końcu ma wyhamować i zatrzymać się. Frykcja oczywiście w tym przykładzie nie działa wcale.
 6. Tak tak jasne, jednak interesuje mnie zmiana Friction, bo jak się jej używa w stepie to się namnaża i obiekty za szybko się zatrzymują, chcę żeby zatrzymywały się zgodnie z czasem nie używając zmian prędkości gry, chce żeby główna postać poruszała się niezależnie. Prędkość nie jest tu problemem tylko wyhamowanie jej w 2 wariantach.
 7. Tarcie to tarcie, a friction to friction, jest to wartość wbudowana i to o nią dokładnie mi chodzi. Więc nigdy jej nie przetłumaczę mądralo, chyba że: https://translate.google.pl/?hl=pl#en/th/friction po tajlandzku friction to แรงเสียดทาน :] Jeżeli to ci pomoże żeby mi pomóc, czekam...
 8. Sprawa dotyczy Gamemaker studio 1.4 powiedzmy że jeżeli prędkość obiektu>0 prędkość=3 jeżeli prędkość=0 prędkość=1 (z tym oczywiście nie mam problemu) Jednak chciałbym przy jednym i drugim założeniu mieć inną frykcje, no i tu zaczynają się schody, jak użyje tego w stepie to frykcja nie działa poprawne jeżeli jest zmienna :( Ogólnie w skrócie chodzi żeby coś takiego podobnego działało: if player.speed>0 {speed=3 friction=0.3} if player.speed=0 {speed=1 friction=0.1} chodzi tu o taki rodzaj bullet timeu jeżeli obiekt jest wolniejszy frykcja musi się też zmniejszyć bo inaczej obiekt zatrzyma się za szybko. Z góry dzięki za pomoc :)
 9. Witam, Więc potrzebuje zrobić ciekawe może rollup menu lub cokolwiek co da mi możliwość wyboru pozycji z np. 100 wpisów, czyli takie menu z suwakiem gdzie, kliknę rozwinie się, zjadę do potrzebnej pozycji kliknę i zmieni się moja wartość na wybraną, szukałem po necie i nic nie znalazłem żeby obsługiwało dużą ilość wpisów. Proszę was o pomoc.
 10. Więc tak, mamy jakąś wartość np atak=2(obiekt1), chciałbym teraz zrobić tak aby obiekt1 przekazał swoją wartość do obiektu2 dokładnie chodzi mi o podstawowe działania matematyczne np atak-zbroja=obrażenie(ta wartość powstaje w obiekt1 po uzyskaniu wartości zbroja od obiekt2, obiekt1 przekazuje wynik jako minus do życia obiekt2) acha jeszcze jedno chciałbym to zrobić bez skryptów :] jeżeli ktoś coś z tego rozumie :) proszę o podpowiedz a nawet odpowiedz.
×